İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Otomobil
 3. Plaka Değiştirme Ücreti 2024 ve Gereken Belgeler

Plaka Değiştirme Ücreti 2024 ve Gereken Belgeler


Plaka değiştirme ücreti 2024 piyasası nedir? Plakayı nasıl değiştirirsiniz? Plaka değiştirmek için gereksinimler nelerdir? Plaka değiştirmek için ne tür belgelere ihtiyacım var? Rezervasyon nerede olur? Fiyatı ne kadar? Plaka değiştirme ile plaka yenileme arasındaki fark nedir? Özel plakayı nasıl alırım? Plaka yenileme ve değiştirme ile ilgili tüm soruların cevaplarını derledik.

Tüm bu işlemlerin nasıl yapıldığını açıklamadan önce 680 Sayılı Kanun, 6 Ocak 2017 Resmi Bültende yayınlandı. Konuya değinmek gerekiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) tarafından yasal plaka değişim süreci kapsamında yapılan tüm işlemler plaka ile kısaca Türkiye Kamu Görevlileri Derneği’ne (TNB) devredilmiştir. Plaka işlemi şu anda devam etmektedir. Bir kamu görevlisi tarafından yürütülür.

Satış İşlemleri ile Plakayı Nasıl Değiştirebilirim?

Plaka değişim işlemleri ve plaka değiştirme işlemlerine başlamadan önce mutlaka paneller temizlenir. Peki, panel nasıl temizlenir? Plaka değiştirme gerekliliklerini karşıladığınızdan emin olmanız ve başvuru sürecini tamamlamak için gerekli belgeleri doldurmanız gerekir. Gerekli belgeler tamamlandıktan sonra plaka değişim yerine gidilmelidir. Bir satış veya devir işlemi yaparken notere giderek plaka numarasını değiştirmesini söylemeniz gerekir. Eski plakanızı notere vermeniz gerekecek. İlk iki adımı tamamladıktan sonra yeni plakanızı yazdırabilirsiniz.

Plaka Değişimi İçin Gerekli Koşullar 

Bu koşulları yerine getirirken plaka değiştirme nasıl yapılır 2024 ile ilgili önemli bilgileri gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Öncelik sırasına göre ilk olarak plaka değiştirme randevusu alınır. Plakayı değiştirmek için;

 • Kullanılmış bir araba satın aldım veya ikamet yerimi değiştirdim
 • Araç sahibinden veya kanuni temsilcisinden gelen talepler
 • Arabaların MTV borcu yok
 • Arabanızı kontrol ettirmeniz gerekiyor
 • Aracınızın plakasını değiştirmek için MTV borç talebinde bulunabilirsiniz. Ayrıca aracınızın geçerli bir muayeneden geçip geçmediğini görmek için akredite test merkezi TÜV TÜRK’ün web sitesini de inceleyebilirsiniz

Plaka Değişimi İçin Gerekli Belgeler 

Bu değişim için çok önemli belgeler gerekli olduğunu bilinir. Öte yandan plaka değiştirme ne kadar veya plaka değiştirme ücreti ne kadar olduğu konusunda tüm bilgileri sizinle ayrıca paylaşacağız.

 • Doğum belgesi
 • Zorunlu sorumluluk sigortası
 • Araç eski trafik belgeleri ve plakaları
 • Noter tasdikli satış sözleşmesi veya geçici tescil belgesinin aslı ve fotokopisi
 • Dosyaları kabinden aktarın

Plaka Değişimi Zorunlu Mu? 

Plaka değişim yeri özelinde araba alırken plaka değiştirmeye gerek yoktur. Aracınızı bulunduğunuz bölge dışında bir şehirde satın aldıysanız, kayıt numaranızı değiştirmenize gerek yoktur.

Plaka Değişim Ücreti Ne Kadar?

Plaka değişim ücreti, plaka yenilemek için ise 2021 yılında belirli bir ödeme yapmalıydınız. Şoförler odasında da belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Artık günümüzde noter işlemlerinde plaka değişim işleri yapıldığı herkes tarafından bilinir. 2024 plaka basım ücreti otomobil, kamyon, traktörler için belirli bir miktar ödemelisiniz.

Motosiklet ve scooterlar için 2024 plaka baskı ücreti de yükselmiştir. Plaka basım ücretleri her yıl değişkenlik göstermesiyle dikkat çekiyor. Plakaları almadan önce her türlü ayrıntıyı öğrenmeniz plaka değiştirme esnasında sizlerin lehine olacaktır. Söz konusu olan piyasa son derece prosedürlere uygun işlenmesinden dolayı işlemler artık daha kolay ilerlediği görülüyor. Sizlerde plaka değişimi yapmak istiyorsanız en kısa zamanda bir başvuru yapmanız gerekir.

Plakay Değiştirmek Ne Kadar Sürer?

Araç satıldıktan sonra plaka değişim süresi olarak, 30 gün içinde kayıt numaranızı değiştirmeniz gerekecektir. Bir ay içinde hiçbir şey yapmazsanız, plaka numaranızı değiştiremezsiniz.

Disk Güncellemesi Nedir?

Plaka değişim ücreti 2024 yılında farklı olacaktır. Öte yandan plaka yenileme, plaka değiştirme işleminden farklı bir işlemdir. Aracınızın plakası aşınmış veya hasar görmüş ise plaka bilgilerini değiştirmeden plaka güncellemesi yapabilirsiniz. Bu da plaka değişim fiyatı 2024 yılında bir önceki yıla göre değişkenlik gösterir.

Plaka Nasıl Güncellenir?

Öncelikle gerekli evrakları doldurmanız gerekmektedir. Plaka değiştirme ücreti 2024 ile ilgili birçok bilgi karşınıza çıkacaktır. Bu bilgileri edindikten sonra doldurduğunuz evrakları alıp ardından, notere gitmeniz ve yenileme sürecini başlatmanız gerekir. Son olarak sürücü kabinine bağlı plaka baskı merkezinde plakayı yazdırabilir ve araca takabilirsiniz. Plaka değiştirme şartları için gerekli belgeler

 • Kimlik fotokopisi
 • Araç tescili ve sureti
 • Eski plakalar

Hangi Plaka Ciddi Bir Kusur Olarak Kabul Edilir?

Kanun, plakanın ciddi şekilde kusurlu olduğunu düşünüyorsa, ceza ödememek için plakayı yenilemeniz gerekecektir. Ciddi kusurlu olduğu düşünülen panelin özellikleri şunlardır:

 • Uygulama plakası (yasadışı basılmış plaka)
 • Vidalı plaka
 • Deforme olmuş panel
 • Damgasız plaka

Özel Plaka Nasıl Alınır?

Araca belirtilen karakterlerden oluşan “özel plaka” adı verilen bir plaka takmak istiyorsanız öncelikle istenilen plaka adresinde yaşayıp yaşamadığınız kontrol edilir. Yani Code 34 plakasını alabilmek için İstanbul’da yaşıyor olmalısınız. Ayrıca satın almak istediğiniz plakanın daha önce noterden alınıp alınmadığını da belirtmeniz gerekir. Diğer özel disk işlemleri, normal disk değiştirme veya güncelleme işleminden farklıdır. Tam bir plaka veya daha basit bir ifadeyle, başka birine kayıtlı bir plaka sorun olabilir. Örneğin, 34 ABC 001 gibi bir plaka.

Bir başkasında zaten varsa, plakayı o kişiden devralmanız gerekir. Bu gibi durumlara bağlı olarak özel panel fiyatları da önemli ölçüde değişebilir. Özel plaka değişikliği ücreti ne kadar veya plaka değiştirme ücreti ne kadar? diye merak edenler için de, Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor gibi köklü kulüp ve siyasi parti kısaltmalarıyla özel tabelalar 10.000 TL’ye kadar mal olabilir.

Plaka Değişikliği ve Zorunlu Trafik Sigortası 

Satın alma ve plaka değişim fiyatı işlemi tamamlandıktan sonra zorunlu taşıma sigortası yaptırılması gerekecektir. Sigorta süresi 15 gündür. Bu, aracın önceki sahibinin sigortasının aracın teslim alındığı tarihten itibaren ilk 15 gün için geçerli olduğu anlamına gelir.

Muayeneden Geçemeyen Plakalar

Plaka değiştirme ücreti açısından ülkemizde plakalar, Türkiye Sürücü ve Otomobil Derneği tarafından TÜV TÜRK Araç Test Standartlarına uygun olarak üretilir. Aşağıdakilerin standart aralığının dışındaki paneller testi geçemez.

 • Plakaya cam veya folyo gibi bir kaplama uygulanmış olması
 • Panel boyası, boya kalıntısı, eğilme, çizik, eğilme, ezik gibi olması
 • Plakanın ucundaki çizgi kesilmiş veya yeniden şekillendirilmiş olması
 • Kare plaka gibi özel ölçülerde yapılmış olması
 • Panel üzerinde çivi ve vida olduğundan harf ve rakamlar okunamaz olması

İstediğim Plakayı Nasıl Alabilirim? 

Birçok kişi arabasının özel olmasını ister ve bunu tabelasına yansıtır. Sizi tanımlayan bir rozet almak için bazı özel işlemler yapmanız gerekir. İlk olarak, polis sicil dairesi, araç satılmadan önce öncelik verilen özel bir plaka saklı tutar. Daha sonra ücret ödemesi olur ve satın alınır.

Plakalar Nasıl Hazırlanır?

Bildiğiniz gibi aracın iki yılda bir kontrol edilmesi gerekiyor. Araç plakaları TÜV TÜRK standartlarına göre işlenir. Aşağıdaki araçların plakaları testi geçemez. Yakın zamanda araç muayenesinden geçtiyseniz, plakayı kontrol etmenizde fayda var. Plakasında vida ve çivi bulunan araçlarda özel ölçüler yapın. Ancak bu sebeplerden dolayı disk üzerindeki harf ve rakamların okunamaması gibi bir problem vardır. Bunun dışında herhangi bir problem yoktur. Boyanın kenarlarındaki çizgilerin şeklini ve rengini değiştirin. Plaka değiştirme randevu ile işleminizi yaptırabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

 1. Plaka değiştirme ücreti ne kadar 2022 diyorsunuz. Cevap: Bir miktar. Bu mu yani? Biz de öpücükle plaka değiştirilir sanıyorduk. Bravo!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir