İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Otomobil
 3. Lastik Değişim Ücreti 2023

Lastik Değişim Ücreti 2023


Lastiklerini değiştirmek isteyen araç sahipleri lastik değişim ücreti 2023 hakkında araştırmalar yapıyor. Araçlarda lastik değiştirmek zorunlu olan bir şeydir. Daha verimli ve güvenli bir kullanım için belirli aralıklar ile araç lastiklerinin değiştirilmesi gerekiyor.

Bu noktada araç sahipleri tarafından en fazla merak edilen şey ise lastik değişim ücretleri listesi oluyor. Genel olarak belirlenen ortalama fiyatlar söz konusu olsa da bu fiyatların değişkenlik gösterebileceğini belirtmekte fayda var.

Genel olarak hizmet alınan kurumda sunulan lastikler ve hizmet bedeline bağlı olarak fiyat farklılıkları ortaya çıkması söz konusu oluyor. Daha güvenli bir sürüş için hem lastiklerin kullanım ömrü dolduğunda hem de mevsimsel olarak değişim yaptırmak sürücüler için gerekli bir durumdur. Değişim ücreti genel kategorilere ayrılabilir.

Lastik Değişim Ücreti 2023 Aralığı 

Lastik değişim ücretlerinin ne kadar olduğu farklı araç kategorileri için farklı şekillerde açıklanır. Aynı zamanda sadece değişim için değil diğer işlemler için de belirlenen fiyatlar söz konusudur. Araçta kullanılacak yeni lastikler de hizmet alınan firmadan temin edilecek ise lastik bedellerinin de ödenmesi gerektiğini belirtmekte fayda var. İşte genel olarak istenen lastik değişim ücreti 2023 için şu şekildedir:

 • Binek araçlar için 60 TL – 120 TL arası
 • SUV araçlar için genel fiyat aralığı 75 TL – 125 TL arası
 • Hafif ticari araçlar için genel fiyat aralığı 75 TL – 125 TL arası

Genel olarak araçlarda uygulanan değişim ücretleri için bu fiyat aralıkları gösterilebilir.

Lastik Değişimi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Lastiklerin belirli bir kullanım ömrü vardır. Her lastik, kullanım ömrü dolduğunda ve çeşitli nedenlere bağlı olarak değiştirilmelidir. “Lastik değişimi ne zaman?” yapılmalıdır sorusunu merak eden araç sahipleri için şu zamanlar gösterilebilir:

 • Lastiklerin diş derinliklerinin 1,6 mm altına inmesi durumunda lastik değişimi yapılmalıdır.
 • Lastiklerin yaşı 10 seneden eski ise yedek ya da kullanılan lastik olması fark etmeksizin değişim yapılmalıdır.
 • Kış aylarında zincir takılmıyor ise yaz lastikleri yerine kış lastikleri ile değişim yapılmalıdır.

Belirtilen zamanlarda lastiklerin değiştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde sürüş güvenliği azalır ve sürücünün kaza yapma riski artar. Aynı zamanda aracın verimliliği konusunda da sorunlar yaşanır.

Lastik Değişimi Kaç Dakika Sürer ve Hızlı Mıdır?

Lastiklerin değişimi genel olarak uzun süren bir işlem değildir. Hizmet alınacak olan yere gidildiği takdirde kısa süre içerisinde lastikler değiştirilir ve araç kullanıma hazır halde müşteriye teslim edilir. “Lastik değişimi kaç dakika sürer?” sorusu bu noktada en fazla merak edilen şeylerden birisi oluyor. Belirtmek gerekir ki bu işlemin yapıldığı yere bağlı olarak değişir.

Ancak genel olarak 20 dakika gibi kısa bir sürede 4 lastiğin değiştirilmesi mümkündür. tekrar belirtmek gerekir ki bu süre hizmet alınan kuruma bağlı olarak daha kısa ya da daha uzun olabiliyor. Ancak dakikalar içerisinde halledilen bir işlemdir.

Lastik Değişim Tarihi Ne Zamandır?

Lastiklerin değişimi her araçta yapılması gereken bir şeydir. Araç sahipleri özellikle her yıl kış ayları için yaz lastikleri yerine kış lastiklerini taktırıyor. Bu noktada lastik değişim tarihi fazlasıyla merak edilen konulardan bir tanesi oluyor. Belirtmek gerekir ki yasalarca belirlenen kış lastiği kullanım tarihi 1 aralık ile 1 nisan arasındadır. Yani bu tarihler arasında araç sahiplerinin kış lastiği kullanması gerekir.

1 aralıktan önceki bir hafta içerisinde kış lastiği taktırmak yeterli olacaktır. Bu lastiklerin 1 nisandan sonra değiştirilmesi ve tekrar yaz lastiğine dönülmesi mümkündür. Araç sahiplerinin bu tarihlerde lastik değişimlerini tamamlamış olmaları gerekir. Aksi takdirde hem ceza yeme hem de güvensiz sürüş gibi riskler ortaya çıkar.

Lastik Değişimi Balans Ayarı Fiyatları 2023 Ne Kadar?

Lastiklerin sürüş sırasında dengede kalması için balans ayarı yapılması gerekiyor. Balans ayarı kısa sürede yapılan ve sürüş deneyimin daha iyi olmasını sağlayan bir işlemdir. Bu işlemin faydaları şunlardır:

 • Lastiklerin sürüş sırasında dengede kalmasını sağlar.
 • Sürüş sırasında titreşimlerin önüne geçilir.
 • Lastiğin düzensiz bir şekilde aşınması engellenir.
 • Daha iyi yol tutuşu sağlanır.
 • Sürüş konforu artar.
 • Yol tutuşu daha iyi olur.

Lastik değişimi balans ayarı ücreti 2023 için fiyatlar:

 • 16” dahil standart binek grubu araçlar – 100 TL
 • 17” ve üzeri yüksek performanslı binek grubu araçlar – 120 TL
 • Kamyonet ve benzeri araçlar – 120 TL
 • 4×4 araçlar – 120 TL

Lastik Değişim Oranı Nedir ve Ne Kadardır?

Araç sahipleri, lastiklerini değiştirmek istediklerinde en fazla merak ettiği şeylerden birisi lastik değişim oranı oluyor. Öncelikle belirtmek gerekir ki lastikler değiştirilecek ise araç üreticisi tarafından verilen ebatların en doğrusu olduğunu bilmelisiniz.

Üretici tarafından verilen ebatların dışında bir ebat tercih edilecek ise değişim oranı %3 üzerinde olmamalıdır. Yani toplam lastik çevresi için söz konusu olan fark maksimum % 3 olmalıdır. Sahip olunan araç için standart olarak belirlenen ölçüleri kullanmak en iyi seçenek olacaktır. Genellikle lastiklerin ve sürüş deneyiminin en iyi olduğu ölçüler bu şekilde olur.

Lastik Değişim Km Düzeyi Nedir?

lastik değişim ücreti 2022
lastik değişim ücreti 2023

Araçların kullanımına bağlı olarak zaman içerisinde lastikler eskir ve yıpranır. Bu eskime ve yıpranma durumunda ise lastiklerin değiştirilmesine ihtiyaç duyulur. Lastik değişim km düzeyi bu noktada önemli unsurlardan bir tanesidir. Öncelikle belirtmek gerekir ki ekstra darbe ve benzeri durumlar olmadığı takdirde lastiklerin ortalama kullanım km düzeyi 50 bin ve 80 bin km arasında değişir. Nerede kullanıldığına ve darbe ve benzeri durumlara bağlı olarak değişim km düzeyi değişkenlik gösterebiliyor.

 • Lastiğin diş derinliği km ile birlikte önemli bir değişim unsurudur.
 • Plastik şeritlerin durumu değişim aralığını kısaltabilir.
 • Lastiklerin ne zaman alındığı ve ne kadar süredir kullanıldığı da değişim süresini etkiler.

Lastik Değişim Ücreti 2023 Ne Kadar?

Araç lastiklerinin değişimi genel olarak yüksek fiyatlara sahip değildir. Aynı zamanda kısa sürede halledilen bir işlemdir. Ancak belirtmek gerekir ki lastik kullanıcıya ait değilse ve değişim yapılan yerden alınacak ise lastik için de ürün ücreti ödenir. İşte “Lastik değişim ücreti ne kadar?” merak edenler için fiyatlar:

 • 16” ebatına kadar standart binek grubu için 1 adet lastikte 30 TL, toplamda 120 TL
 • 17” ve üzeri yüksek performanslı binek grubunda 1 adet lastikte 35 TL, toplamda 140 TL
 • Kamyonet ve benzeri araçlarda 1 adet lastikte 30 TL, toplamda 120 TL
 • 4×4 araçlarda 1 adet lastikte 30 TL, toplamda 120 TL

Belirtilen fiyatlar genel ortalama fiyatlardır ve hizmet alınan yerlere bağlı olarak değişkenlik göstermesi mümkündür.

Lastik Değişim Ücreti İstanbul Ne Kadar?

Araç sayısının bir hayli yüksek olduğu ve sık araç kullanımı yapılan İstanbul için lastik değiştirme fiyatları oldukça fazla merak ediliyor. Aracın türüne ve lastiğe bağlı olarak değişim ücretlerinde değişim söz konusu olabiliyor.

 • Binek araç sahipleri 120 Türk lirasına kadar fiyatlar ile araç lastiklerini değiştirebiliyor.
 • SUV araç sahibi olanlar için 75 lira ile 125 lira arasında genel fiyatlar söz konusu oluyor.
 • Hafif ticari araçlarda, yine SUV araçlar gibi 125 liraya kadar olan fiyatlar mevcuttur.

Araçlarının lastiklerini değiştirmek isteyen kişiler bunu farklı lastik değişim ücreti İstanbul fiyatları ile farklı kurumlarda yapabiliyor. Genel fiyat listesi ise belirtilen aralıklarda oluyor. Değişim için kendi lastikleriniz olmaması halinde ise ürün bedeli de ödeyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Lastik Değişim Ücreti Eskişehir Hizmetleri

Araçlarda kullanılan lastiklerin zaman içerisinde çeşitli faktörlere bağlı olarak kullanım ömrü dolar. Kullanım ömrünün dolması halinde ise mutlaka lastik değişi yapılmalıdır. Aksi takdirde araçtakileri riske atarsınız. Çünkü lastikler hem yol tutuşu hem de sürüş deneyimi açısında çok önemlidir. Lastik değişim ücreti Eskişehir için genel olarak uygun fiyatlardadır. Bu nedenle de araç sahiplerinin hiçbir şekilde lastik değişimlerini ihmal etmemesi gerekiyor. Sadece kullanım ömrü dolduğunda değil aynı zamanda mevsimsel olarak da lastik değişimi yapılması gerekiyor. Kış aylarında kış lastikleri, yaz aylarında ise yaz lastiklerinin kullanılması sürücü açısından hem daha faydalı hem de daha güvenli olacaktır.

Lastik Değiştirme Ücreti Konya Hizmetleri

Lastiklerin değiştirilmesi bir nevi zorunlu olduğundan birçok araç sahibi bu işlemin fiyatlarını merak ediyor. Lastik değiştirme ücreti Konya fiyat listesi şu unsurlara bağlı olarak değişir.

 • Aracın modeline göre farklı değişim fiyatları söz konusu olabiliyor.
 • Hizmet alınan kurum ya da işletme fiyat politikası doğrultusunda değişkenlikler meydana gelebilir.
 • Yeni kullanılacak olan lastikler firmadan satın alınacak ise lastik ücreti ödenir.

Belirtilen unsurlar doğrultusunda piyasada farklı lastik değişim fiyatları söz konusu olabiliyor. Ancak sizlere genel olarak sunulan fiyat listesi ve aralıklar doğrultusunda değişim işlemleri yapılır.

Kışlık Lastik Değişim Ücreti Ne Kadar?

Kışlık lastiklerin kullanılması günümüzde zorunlu olan bir şeydir. Kış aylarında yaz lastiği kullanan sürücülerin kaza yapma riski bir hayli yüksektir. Bu nedenle de kış aylarına girilirken araç sahiplerinin yaz lastiklerini kışlık lastikler ile değiştirmesi gerekir.

Belirtmek gerekir ki kışlık lastik değişim ücreti ile standart değişim ücretleri arasında bir fark yoktur. Genel fiyat aralığı kapsamında araç sahipleri kışlık lastiklerini hızlı ve kolay bir şekilde değiştirebilir. Eğer otomobil ile ilgili diğer değişim ücretlerine ulaşmak istiyorsanız otomobil kategorimize de göz atabilirsiniz.

Yorum Yap