İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Beyaz Eşya
 3. Buzdolabı Rezistans Değişim Ücreti 2023

Buzdolabı Rezistans Değişim Ücreti 2023


Hemen her üründe olduğu gibi buzdolaplarında da rezistans kullanılmaktadır. Bozulması çokta zor olmayan bu malzeme için buzdolabı rezistans değişim ücreti 2023 yılı için oldukça merak edilmektedir. Bu makalede öncelikle rezistansın ne olduğu ve ne işe yaradığına değineceğiz. Akabinde ise neden bozulur ve bozulduğu nereden anlaşılır gibi konulara değinerek, her markanın buzdolabı rezistans değişim fiyatı konusunu ele alacağız.

Buzdolabı Rezistansı Nedir?

Buzdolabı rezistansı aynı zamanda defrost rezistans olarak bilinmektedir. Buzdolabı rezistansı, buzdolaplarının ara bölmesinde bulunan ulaşılması zor bir yerde olan malzemedir. Bu rezistans ile buzdolabı kendisini soğutma veya ısıtma işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilir.

Buzdolabı Rezistansı Ne İşe Yarar?

Buzdolabı rezistansı, buzdolabının içerisinde bulunan yiyecekleri koruyabilmek için gerekli ısıtma ve soğutma işlemlerini gerçekleştiren elektriksel bir malzemedir. Buzdolabı rezistansları, derin dorucu bölmesindeki ürünlerin donmasını engelleyebilmek için üretilmiştir.

Günümüzde kullanılan birçoğu buzdolabı donmaya karşı korumalıdır. Bu koruma işlemi ise buzdolabı rezistansları tarafından gerçekleştirilmektedir. Defrost rezistansı belirli sürelerde devreye girerek, evaporatör üzerinde birikiş olan buzların erimesini sağlamaktadır.

Buzdolabı Rezistans Arızası Nasıl Anlaşılır?

buzdolabı rezistans değişim ücreti 2022
buzdolabı rezistans değişim ücreti 2023

Buzdolabı rezistans arızası nasıl anlaşılır sorusuna verilebilecek birkaç net yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemleri izleyerek, buzdolabını takip ettiğinizde rezistansın arıza yapıp yapmadığını rahatlıkla anlayabileceksiniz. Buzdolabı rezistans arızasını anlamak için şunları kontrol edebilirsiniz:

 • Rezistansın devreye girme sesi tıkırtı olarak bir süre geliyor ve dolabın ısısı istediğiniz seviyeye ulaşmıyorsa rezistans yüksek ihtimalle bozulmuştur.
 • Dolap içerisinde kötü koku oluşmaya başladıysa bu rezistans arızası kaynaklı olabilir.
 • Dolap içerisinde nemlenme oluyor ve su kabarcıklarına rastlıyorsanız kuvvetle muhtemelen buzdolabı rezistansınızı değiştirmeniz gerekir.
 • Dolaba koyduğunuz ürünler kısa bir sürede bozuluyor veya kokuyorsa bu durumda da rezistansı kontrol etmekte fayda vardır.

Buzdolabı Rezistansı Neden Bozulur?

Buzdolabı rezistansı neden bozulur diyerek bozulması durumunda kendine suç atmış kişiler olabilir. Fakat sizlere iyi bir haberimiz var bu durumda suçlu siz sayılmazsınız. Buzdolabı rezistansının bozulması için birçok neden bulunmaktadır. Gelin bunlara bakalım.

 1. Rezistanslar günümüz teknolojisi ile ne kadar sağlam yapılıyor olsa da elektriksel bir yapıda olduğu için her an ve her zaman kopabilir. Kopması durumunda da rezistans elektriği iletemeyeceği için bozulmuş olur.
 2. Buzdolabınız eskiyse ve siz uzun bir süredir periyodik bakıma tâbi tutmuyorsanız, malzeme ömrünün bitmesi sebebiyle kopabilir.
 3. Yeni aldığınız buzdolabında rezistans bozulmasına rastladıysanız kuvvetle muhtemel montaj ekibi tarafından yanlış bağlantı yapılmıştır. Yanlış bağlantı yapılması da buzdolabı rezistansının bozulmasına etki etmektedir.
 4. Elektrik hattında herhangi bir voltaj dalgalanması yaşanması durumunda rezistansa zarar verebilir.

Buzdolabı Rezistans Değişim Ücreti 2023

Buzdolabı rezistans değişim ücreti buzdolabı rezistansı bozulmuş her bireyin aradığı bir kavramdır. 2023 yılı itibari ile buzdolabı rezistans değişim fiyatı değişiklik göstermiştir. Fiyatlar tıpkı her malzeme ve üründe olduğu gibi bu üründe de %20 kadar bir artışla karşımıza çıkmaktadır. Bu artıştaki en büyük sebep, gerekli yedek malzemelerin pahalanmasından kaynaklıdır. Tabii bunun yanında işçilik ücretinin artması da bir sebeptir.

Buzdolabı rezistans değişim ücreti her marka için değişiklik göstermektedir. Fakat genel bir ortalama aldığımızda buzdolabı rezistans değişim fiyatları 2023 için 1300 Türk Lirası civarlarında seyretmektedir. Markalara göre buzdolabı rezistans değişim ücretlerini incelemek için aşağıdan marka seçip ilgili makaleye gidebilirsiniz. Eğer ki tıkladığınızda yönlendirmiyorsa sitemizdeki arama motorunu kullanarak ulaşabilirsiniz.

 • Bosch buzdolabı rezistans değişim ücreti
 • Arçelik buzdolabı rezistans değişim ücreti
 • Vestel buzdolabı rezistans değişim ücreti
 • Beko buzdolabı rezistans değişim ücreti

Buzdolabı Rezistansı Ne Kadar?

Buzdolabı rezistansı değişim ücreti pahalı gelmiş olabilir. Merak etmeyin eğer ki eliniz yatkınsa ve buzdolabı rezistansını dışarıdan alıp, kendiniz monte edebilirseniz çok daha uyguna gelmektedir. Genel bir ortalama alındığında buzdolabı rezistansı ücreti 80 Türk Lirasından başlayarak 400 Türk Lirasına kadar artış göstermektedir.

Tabi ki bu beyaz eşya olan buzdolabınız için orjinal değil yan sanayi dediğimiz, farklı firmaların ürettiği rezistans fiyatlarıdır. Eğer ki orjinal yedek parça almak istiyorsanız bu durumda aşağı yukarı 1,50 kat daha fazla ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu durumda orjinal buzdolabı rezistansı fiyatı 550 Türk Lirası civarına tekabül etmektedir.

Buzdolabı Rezistansı Nasıl Değiştirilir?

Buzdolabı rezistansı nasıl sökülür veya değiştirilir sorusu en çok merak edilen, sorular arasındadır. Buzdolabı rezistansını değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilir veya adımlardan sonraki videodan yardım alabilirsiniz. Buzdolabı rezistansı adım adım nasıl değiştirilir:

 • Buzdolabının güç girişini devre dışı bırakın.
 • Arka kapağı sökün.
 • Rezistans karşınıza çıkacaktır, rezistansı tutan vidaları sökün ve çıkarın.
 • Akabinde yeni aldığınız rezistansı tekrar vida ile sabitleyin ve demontaj yaparak işlemi tamamlayın.

Yorum Yap