1. Ana Sayfa
 2. Beyaz Eşya
 3. Bulaşık Makinesi Pervane Değişim Ücreti 2023

Bulaşık Makinesi Pervane Değişim Ücreti 2023


Bulaşık makinesi pervanesi, bulaşık makinesinde en çok arızalanan parçadır. Bulaşık makinesi pervane değişim ücreti bu yüzden çok merak edilmektedir. Bulaşık makinesi pervanesi kolay bulunan bir malzeme olduğu için değişiminde herhangi bir zorluk yaşanmamaktadır. 

Bulaşık Makinesi Pervanesi Nedir? 

Bulaşık makinesinin pervanesi bulaşık makinesinin alt ve üst kısmında yer alan, üzerinde delikler bulunan ve bulaşık makinesinin çalışması esnasında sürekli dönen uzun plastik malzemedir. 

Bulaşık Makinesi Pervanesi Ne İşe Yarar? 

Bulaşık makinesinin içerisinde altta ve üstte olacak şekilde konumlanmış iki adet pervanenin görevi bulaşıkların yıkanmasını sağlamaktır. Alt ve üst pervane üzerinde bulunan deliklerden su fışkırtarak, suyun dengeli bir şekilde bulaşıkların her yerine ulaşmasını ve temizlenmesini sağlamaktadır. 

camasir makinesi amortisor degisim ucreti
Önerilen Yazı
Çamaşır Makinesi Amortisör Değişim Ücreti 2023

Bulaşık Makinesi Pervane Bozulursa Ne Olur? 

Bulaşık makinesi pervanesi bozulursa, bulaşıklar temiz bir şekilde makineden çıkmaz. Yıkama işleminin düzgün bir şekilde gerçekleşebilmesi için pervanelerin sorunsuz çalışması gerekmektedir. Bulaşıkların hijyenik bir şekilde yıkanmasındaki temel görev bulaşık makinesi pervanesine aittir. 

Bulaşık Makinesi Pervanesi Bozulduğu Nasıl Anlaşılır? 

Bulaşık makinesi pervanesi arızalandıysa eğer bunu anlamak için kontrol etmeniz gerekecektir. Bozulmuş bir pervane dönme işlemini gerçekleştiremez ya da olduğundan daha yavaş döner, suyu yeterli basınçta fışkırtma işlemini yerine getiremez. Bulaşık makinesi pervanesinin dönmediğini anlamak için yapmanız gerekenler şunlardır :

 • Öncelikle bulaşık makinenizin boş olması gerekiyor. 
 • Daha rahat tespit yapabilmek için bulaşık makinenizin alt rafını çıkartın. 
 • Pervaneleri size bakacak şekilde ikisini de dümdüz konuma getirin. 
 • Konumunu ayarladıktan sonra kapağını kapatın ve çalıştırın. 
 • Bulaşık makinesi çalışmaya başladıktan sonra durdurup kapağı açın. 
 • Pervanelerin yönünün değişip değişmediğini kontrol edin. 
 • Arızalı olan pervane ayarladığınız konumda hareket etmeyecektir. 

Pervaneler yavaş dönüyor olabilir. İçerisine herhangi bir yemek bulaşık parçası kaçmış olabilir. Pervane kırılmış ya da çatlamış olabilir. Bulaşık makinesinin motoruna herhangi bir pislik kaçmış ve tıkanma yapmış olabilir. Bu gibi durumlarda bulaşıkların iyi yıkanmamasına ve pervanenin işlevini yerine getirmesine engel olabilir. Sorunun nereden kaynaklandığını anlamak için uzman birinden yardım almanızı tavsiye ederiz. 

Bulaşık Makinesi Pervane Değişimi Nasıl Yapılır? 

Bulaşık makinesi pervane değişimini evde kendiniz de yapabilir ya da bilgi sahibi birine yaptırabilirsiniz. Bulaşık makinesi pervane değişimi için kullandığınız bulaşık makinesi markasının pervanesini satın alıp değiştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Almış olduğunuz yeni pervaneyi, arızalı pervaneyi söküp yerine takınız. Sökme ve takma işlemleri oldukça basittir. Uğraşmak istemeyenler servisi arayıp pervane değişimi için talepte bulunabilir. 

Bulaşık Makinesi Pervanesi Nasıl Temizlenir? 

Bulaşık makinesinin pervanesi nasıl temizlenir, sizleri bu konuda bilgilendirmek istiyoruz. 

 • İlk olarak pervaneleri klipslerinden tutup çekerek çıkartınız. 
 • Çıkarttığınız pervanelerin deliklerini kürdan kullanarak içerisinde pislik varsa çıkartmaya çalışınız. 
 • Tıkalı delikleri kürdanla açtıktan pervanenin göbek kısmından su doldurunuz. 
 • Deliklerin hepsinden su akıp akmadığını kontrol ediniz.
 • Su akmayan delikleri tekrar kürdan yardımıyla açmaya çalışın. 
 • Delikleri elektrik süpürgesinin vakumunu kullanarak da temizleyebilirsiniz. 
 • Süpürgenin boru kısmına çorap ya da herhangi ince bir bez parçası bağlayıp çekme işlemi yaparsanız işlemin işe yarayıp yaramadığını anlamış olursunuz. 

Bulaşık Makinesi Pervane Fiyatları 

Bulaşık makinesi pervane fiyatları, her bulaşık makinesinin markasına göre değişiklik göstermektedir. Tüm bulaşık makinesi markalarının fiyat ortalaması göz önüne alındığında, bir pervane fiyatı 30 TL – 60 TL arasında değişim göstermektedir. 

Bulaşık Makinesi Pervane Değişim Fiyatı 

Bulaşık makinesi pervane değişim fiyatı her markanın servisine göre farklılık göstermektedir. Pervaneyi satın alıp evde kendiniz değişim işlemi yapmak isterseniz size daha uyguna mal olacaktır. Servislerde bulaşık makinesi pervane değişimi ücreti daha yüksek olacaktır. Bunun sebebi işçilik ve malzeme parasıdır. Servislerde ortalama bir bulaşık makinesi pervane değişim ücreti 250 TL – 300 TL arasında değişim göstermektedir. Teknik işlerde herhangi bir bilginiz yoksa bu işi servise bırakmanız daha güvenilir olacaktır. 

Bulaşık Makinesi Pervane Değişim Ücreti 2023

Bulaşık makinesi pervane değişim ücreti 2023 yılı için markalar tarafından güncellenmiştir. Sizler için herkes tarafından tercih edilen bulaşık makinelerinin pervane değişim ücretlerini araştırdık. 

 • 2023 yılı için Bosch bulaşık makinesi pervane değişim ücreti 200 TL – 300 TL arasında değişim göstermektedir. 
 • 2023 yılı için Samsung bulaşık makinesi pervane değişim ücreti 150 TL – 250 TL arasında değişim göstermektedir. 
 • 2023 yılı için Arçelik bulaşık makinesi pervane değişimi ücreti 100 TL – 200 TL arasında değişim göstermektedir. 
 • 2023 yılı için Vestel bulaşık makinesi pervane değişim ücreti 100 TL – 150 TL arasında değişim göstermektedir. 
 • 2023 yılı için LG bulaşık makinesi pervane değişim ücreti 250 TL – 300 TL arasında değişim göstermektedir. 
 • 2023 yılı için Altus bulaşık makinesi pervane değişim ücreti 100 TL – 150 TL arasında değişim göstermektedir. 

Bulaşık makinesi pervane değişim fiyatı 2023 yılı için bu şekildedir. Bulaşık makinesi pervane değişim fiyatı her markaya ve modele göre değişiklik gösterebilir. Servisi tercih edecekler için fiyatlar bu şekildedir. Daha uygun fiyata pervane değişimi yapmak isteyenler servisi tercih etmeyebilir. 

Yorum Yap