1. Ana Sayfa
 2. Beyaz Eşya
 3. Çamaşır Makinesi Amortisör Değişim Ücreti 2023

Çamaşır Makinesi Amortisör Değişim Ücreti 2023


Çamaşır makinesi amortisörü, makine için oldukça gerekli ve önemli bir parçadır. Çamaşır makinesinin çalışma işlevini yerine getirebilmesi için amortisörlerin düzgün çalışması gerekiyor. Amortisörlerin zarar görmesi, görevini eskisi gibi yerine getirmemesi çamaşır makinesinde ciddi hasarlara yol açabilir. 

Çamaşır Makinesi Amortisör Nedir?

Çamaşır makinesi amortisörü bir adet piston, bir geri dönüş yayı, bir conta, bir adet çubuk ve montaj burçlarını içeren bir parçadır. Amortisör çamaşır makinelerinde genelde dikey, bazı modellerde ise hafif bir eğimli açıyla durabilir. Amortisörleri çamaşır makinesine sabitlemek için geçmeli manşon ve civatalar kullanılabilir. Amortisörlerin de çeşitleri bulunmaktadır:

 • Eğimli amortisör,
 • Dikey amortisör,
 • Hem gövdeye hem de tanka sabitlemeli amortisör,
 • Çamaşır makinesinin vücuduna olağan sabitlemeli amortisör,

Çamaşır Makinesi Amortisörü Ne İşe Yarar?

Çamaşır makinesi amortisörü, makinede bulunan kazan grubunun dengede durmasını sağlayan önemli bir elemandır. Bu amortisör makinenizin yıkama sırasında çamaşırların kazanda yarattığı dengesizliği yok etmek ve makinenizim zarar görmemesi için sürekli olarak titreşim halinde çalışmaktadır. Çamaşır makineleri titreşim halinde bulunan amortisörler sayesinde yük dengesine kavuşur ve dönme işleminin daha kolay bir şekilde gerçekleşmesiyle çamaşırlarınız yıkanmış olur.

elektrik supurgesi motor degisim ucreti
Önerilen Yazı
Elektrik Süpürgesi Motor Değişim Ücreti 2023

Çamaşır Makinesi Amortisörü Bozulursa Ne Olur?

Çamaşır makinelerinin dönme işlemini gerçekleştirmesinde amortisörlerin görevi oldukça fazladır. Çamaşır makinesi amortisörü bozulduysa:

 • Makine çalışma esnasında yük dengesini sağlayamaz ve aşırı şekilde ses çıkarır,
 • Bunun devamında da yerinde duramaz ve dönme sırasında hareket etmeye başlar,
 • Çamaşır makineniz dönme işlemi yaparken sanki içerisine taş atılmış şeklinde sesler çıkarıyorsa amortisörlerin artık değişme vakti gelmiş demektir,

Bu durum çamaşır makinenize ciddi zararlar verebilir ve başka arızalara neden olabilir. En kısa zamanda makine sahibi ya da yetkili bir servis amortisör değişimi yapmalıdır. 

Çamaşır Makinesi Amortisör Değişimi Nasıl Yapılır?

Çamaşır makinesinin amortisörü arızalandıysa yetkili servisi arayarak değişim talebinde bulunabilirsiniz. Çamaşır makineniz garanti kapsamında ise servis sizden herhangi bir ücret talep etmeyecektir. Servis kapsamı dışında kalan makinelerdeki değişimler için ekstra ücret ödemeniz gerekecektir. Arızalı amortisör değişim işlemini evde kendiniz de yapabilirsiniz. Amortisörlerin değişiminin nasıl yapıldığını sizlere aşamalı olarak açıklayacağız. 

 • İlk olarak çamaşır makinesinin arka kapağını tornavida yardımı ile sökün.
 • Makineyi eğimli bir şekilde herhangi bir yere yaslayın,
 • Üstte ve altta olacak şekilde iki adet vida bulunuyor. Amortisörlerin vidasını pense ya da anahtar yardımı ile sökünüz,
 • Sökmüş olduğunuz amortisörlerin yerine sağlam amortisörleri takınız ve vidalarını geçirerek iyice sıkınız,

Amortisör değişimi bundan ibaret oldukça basit ve çok fazla teknik bilgi gerektirmeyen bir işlemdir. Evde kolayca kendiniz yapabilirsiniz. 

Çamaşır Makinesi Amortisörü Değişim Ücreti 2023

Çamaşır makinesi amortisörü değişim ücreti her markaya ve servise göre değişiklik göstermektedir. Çamaşır makinesi amortisör değişim ücreti 2023 yılı güncel fiyatları ortalama olarak 300 ₺’den başlamaktadır. Değişim ücreti her yıl artış göstermektedir. Amortisörlerin değişimini servise bırakmanız halinde bu fiyat geçerlidir. Eğer evde kendiniz değişim işlemini yapacak olursanız fiyat azalacaktır.

Çamaşır Makinesi Amortisör Değişim Fiyatı 2023

çamaşır makinesi amortisör değişimi fiyatı
çamaşır makinesi amortisör değişimi fiyatı

Çamaşır makinesi amortisör fiyatları 2023 yılındaki fiyatlardan çok fazla satışa sunulmamaktadır. Çamaşır makinesi amortisör değişim fiyatı 2023 olarak güncellenmiş fiyatlarda değişim olmuştur. Sizler için güncellenmiş amortisör fiyatlarını araştırdık. Çamaşır makinesi amortisör değişim ücreti 2023 itibariyle şu şekildedir:

 • Bosch çamaşır makinesi amortisör değişim fiyatı 2023 yılı için 150 TL – 300 TL arası bir fiyat bulunmamaktadır. 
 • Samsung çamaşır makinesi amortisör değişim ücreti 2023 yılı için 125 TL – 250 TL arası bir fiyat bulunmaktadır. 
 • Vestel çamaşır makinesi amortisör değişim ücreti 2023 yılı için 150 TL – 250 TL arası bir fiyat bulunmaktadır. 
 • LG çamaşır makinesi amortisör değişim ücreti 2023 yılı 150 TL – 250 TL arası bir fiyat bulunmaktadır. 
 • Arçelik çamaşır makinesi amortisör değişim ücreti 2023 yılı için 125 TL – 250 TL arası bir fiyat bulunmaktadır. 

Çamaşır Makinesi Amortisör Kaç Lira? 

Çamaşır makinelerinde bulunan amortisörlerin fiyatı her markanın çamaşır makinesinde farklılık gösterebiliyor. Çamaşır makinesi amortisörlerinin ortalama fiyatı 100 ₺’dir. Amortisörler ikili ve tekli şekilde satılmaktadır. Arızanın amortisörlerin ikisinde mi ya da bir tanesinde mi olduğu önce tespit edilip daha sonra sipariş verilmelidir. Verilen fiyat ortalaması iki adet amortisörü kapsamaktadır. Tek olarak alırsanız fiyat maliyeti yarıya inecektir. 

Yorum Yap