1. Ana Sayfa
 2. Otomobil
 3. Ruhsat Değişim Ücreti 2023

Ruhsat Değişim Ücreti 2023


Araçlarla ilgili en fazla merak edilen konulardan bir tanesi ruhsat değişim ücreti 2023 güncellemesi oluyor. 2023 yılı itibari ile araçlarının ruhsatını yenilemesi ya da değiştirmesi gereken kişiler ruhsat değişimi için ne kadar ücret ödeyeceğini bilmek istiyor.

Günümüzde birçok farklı sebeple bu işleme ihtiyaç duyulabiliyor. Herhangi bir sebepten dolayı ruhsatın yenilenmesi gerekirse hem gerekli belgelerin sunulması hem de bunun için kanun kapsamında belirlenen ücretin ödenmesi gerekir. Ruhsat değişimi için ödenmesi gereken ücret her yıl yenileniyor.

Ruhsat Değişim Ücreti 2023 Ne Kadar?

Ruhsat değiştirmek veya yenilemek isteyen kişilerin bu işlemin onaylanması adına ödemesi gereken belirli bir ücret bulunuyor. Yeni ruhsat çıkarmak, değişim ve yenileme için bankalara bu ücretin ödenmesi gerekir. Yenileme işlemleri ise noter aracılığıyla gerçekleştiriliyor. 2023 yılı için belirlenen ruhsat değişim ücreti 2023 ise şu şekildedir:

 • Ruhsat yenileme için ödenmesi gereken ücret: 557 TL
 • Araç alım satım ücreti için ödenmesi gereken: 557 TL
 • Motorlu araç tescil belgesinin fiyatı: 343 TL

Ruhsat Değiştirme Fiyatı Nedir?

Araçlar ile ilgili başta satış işlemleri olmak üzere yapılan birtakım işlemlerde ruhsatın yenilenmesi gerekebiliyor. Bu durumda ise araç sahiplerinin ödemesi gereken bir ruhsat değiştirme fiyatı bulunuyor. Pek çok farklı işlem için ruhsatın değiştirilmesine ihtiyaç duyulabiliyor.

2023 yılında ruhsat değiştirme fiyatı 557 TL olarak belirlenen bu ücretin ödemesi banka kanalları aracılığı ile yapılabilir. Ödemenin yapılması ile gerekli belgeler ile birlikte ruhsatın değişimi, yenilenmesi söz konusu olur.

Ruhsat Değişikliği Nasıl Yapılır?

Ruhsat değişikliği için yapılması gereken işlemler, bu değişikliğin neden yapıldığına bağlı olarak değişebiliyor. Ruhsat değişikliği adım adım şu şekilde yapılmaktadır:

 • Belirtmek gerekir ki araç sahipleri, başvuru nedenine bağlı olarak öncelikle gerekli belgeleri hazırlamalıdır.
 • Daha sonra da ruhsat değişim ücreti yatırılması gerekir.
 • Noterden randevu alınmış ise randevu tarihinde belgeler ile birlikte gidilerek ruhsat değişikliği için başvuru yapılır.

Ruhsat değişikliği nasıl yapılır?” öğrenmek isteyen kişiler başvurularını bu şekilde yaparak kolayca yenileme ve değişim yapabilir.

Ruhsat Değişiklik Ücreti Güncel

ruhsat değişim ücreti 2022
ruhsat değişim ücreti 2023

Ruhsat değişimi yapmak isteyen kişilerin gerekli ruhsat değişim ücretinin anlaşmalı bankalar üzerinden yatırılması gerekiyor. Belirtmek gerekir ki bu ücretin başvuru öncesinde yatırılmış olması gerekir. Kişilerin ücreti yatırdıktan sonra makbuz ya da dekont alması faydalı olabilir.

Güncel olarak kanunlar kapsamında belirlenen ruhsat değişiklik ücreti ise 557 Türk lirası olarak açıklanmıştır. Ruhsat yenileme ve değiştirme işlemi yapacak olan kişiler bu ücreti ödemelidir. Ruhsat yenilemek için ödenmesi gereken ücretler dönemsel olarak yenilenir. Ruhsat değişim ücreti her yıl yeni fiyatlandırmaya göre değişim ücreti sitemizde yayınlanmaktadır.

Ruhsat Değiştirmek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Ruhsat değiştirmek isteyen kişilerin başvuru sırasında bazı belgeleri sunması gerekir. Genel olarak ruhsat değiştirmek için gerekli belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı ve ya pasaport gerekir.
 • Motor muayene tespiti ve genel muayene tespiti
 • Araç için Zorunlu Trafik Sigortası belgesi
 • Kayıp ruhsat durumunda emniyet birimlerine yapılmış olan kayıp başvurusuna ait tutanak
 • Araç için gerekli işlemleri sahibi haricinde birinin yapması durumunda yetkili olan kişiye ait vekaletname

Ruhsat değişim ve yenileme işlemlerinde genel olarak istenen belgeler bunlardır. Değişim nedenine göre farklı belgeler talep edilmesi de mümkündür.

Ruhsat Değişimi Noter Ücreti Ne Kadar?

Ruhsat değişiminde herkesin ödemesi gereken bir ücret söz konusudur. Her yıl kanunlar kapsamında açıklanan bu ücret, değişim işlemleri için gereklidir. Gerekli belgelerin temin edilmesi ile birlikte söz konusu olan ücretin ödenmesi de şarttır.

Ruhsat değişimi noter ücreti 557 TL tutarındadır. Yani 2023 yılında ruhsatını değiştirecek ya da yenileyecek olan kişilerin değişim için ödemesi gereken tutar 557 TL oluyor. Bu ücretin ödenmesi ve istenen belgelerin temin edilmesi durumunda ruhsat değiştirilebilir.

Ruhsat Değişimi Nereden Yapılır?

Ruhsat değiştirme işlemleri yapmak isteyen kişilerin aklına en fazla takılan sorulardan bir tanesi bu işlemlerin nereden yapılacağıdır. “Ruhsat değişimi nereden yapılır?” merak eden kişiler bilmelidir ki değişim için gerekli başvuru ve işlemler Noterden yapılır.

Ruhsat sahipleri istenen belgeleri temin ettikten ve ödemesi gereken ücreti ödedikten sonra Notere giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirir. Bu sayede de ruhsat değişimi başarılı bir şekilde yapılır.

Ruhsat Değişimi Kaç Para Tutar?

Ruhsat yenilemek ve değiştirmek isteyenler her yıl kanunlarca açıklanan bir ücreti ödemek zorundadır. Değişim işlemlerinde başvuru yapmadan önce bu ücretin bankalar aracılığı ile yatırılması gerekiyor. Belgelerini hazırlayan ve ücretini yatıran kişiler daha sonra Noterden ruhsat değişimi işlemlerini yapabilir. “Ruhsat değişimi kaç para tutar?” diye merak eden kişiler için 557 TL tuttuğu açıklanabilir.

Ruhsat Yenileme Neden Yapılır?

Ruhsat yenileme neden yapılır?” sorusuna birden çok neden cevap olarak gösterilebilir. Ruhsat yenileme şu durumlarda yenileme yapılır:

 • Araca LPG takılırsa
 • Ruhsatın kaybolması durumunda
 • Araçta donanım değişikliği ya da boyama yapılırsa
 • Aracın devredilmesi halinde
 • Araca reklam ya da logo kaplaması yapılırsa
 • Ruhsat yıpranırsa

Belirtilen bu durumlarda kişilerin ruhsatını değiştirmesi, yenilemesine ihtiyaç duyulur.

Yorum Yap