İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Otomobil
 3. Ehliyet Değişim Ücreti 2023

Ehliyet Değişim Ücreti 2023


Ehliyet sisteminin yenilenmesi ile birlikte ehliyet sahiplerinin ehliyet değişim ücreti 2023 kapsamında sürücü belgelerini yenilemesi gerekiyor. Bu yenileme işlemi içinse ehliyet sahiplerinin ödemesi gereken bir ücret bulunuyor. Ücret ise şu kadardır:

 • Eski tip ehliyet sahipleri yeni tip ehliyete geçmek için 13 + 2 TL ödeme yaparlar.
 • Yeni tip ehliyet sahibi olan ama kayıp, çalıntı gibi durumlardan dolayı yenilemek isteyenler 280 + 60 TL ödeme yaparlar.
 • 01.2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet almayanlar kayıp, çalıntı, yenileme durumlarında 15 TL ödemek zorundadır.
 • 01.2016 tarihinden sonra yeni tip ehliyet alanların kayıp, çalıntı, yenileme gibi işlemlerde 340 TL + değerli kağıt ve vakıf payını ödemeleri gerekiyor.

Ehliyet Değişimi Son Tarih Ne Zaman?

Araç sahibi olan herkesin yeni tip ehliyete geçmesi gerekir. Bu nedenle de son başvuru tarihine kadar herkesin başvuru yapması gerekiyor. Ehliyet değişimi son tarih ise 31.12.2023 olarak belirlenmiştir. Bu tarihe kadar araç sahipleri başvuru yapmalıdır.

2023 yılı bittiğinde ise eski ehliyetler artık kullanımdan kalkacaktır. Yani eski tip ehliyetler için son kullanım tarihi olarak 31 Aralık 2023 tarihi belirlenmiştir. Bu tarihe kadar başvuru yapan ehliyet sahipleri, gerekli evraklar ve ücret ödemesini yaptıkları takdirde yeni tip ehliyet sahibi olacaktır. Kişilerin hangi amaç ile değişim ve yenileme başvurusu yaptığına bağlı olarak ücretler değişir.

Ehliyet Değişimi Süresi Ne Kadar?

Eski tip ehliyete sahip olan kişilerin en fazla merak ettikleri şeylerden birisi bu ehliyetlerin ne kadar daha geçerli olacağıdır. Daha önce belirlenen kullanım süresi İçişleri Bakanlığı tarafından uzatıldı. 1 Ocak 2016 tarihinden önce ehliyet alan kişilerin bu ehliyetleri değiştirmeleri için 31 Aralık’a kadar süre verildi.

Yani ehliyet değişim süresi 31 Aralık 2023 tarihine kadar devam ediyor. 2023 yılı içerisinde de ehliyet sahipleri, eski ehliyetlerini kullanabilecek. Ancak bir sonraki yıl bu ehliyet tipi geçerli olmayacağından yenileme işlemlerinin 2023 yılı içerisinde yapılması gerekiyor.

Ehliyet Değişimi İçin Gerekenler Nelerdir?

ehliyet değişim ücreti
ehliyet değişim ücreti

Eski tip ehliyetini yenilemek isteyen kişilerin istenen belgeler ile birlikte başvuru yapması gerekiyor. Ehliyet değişimi için gerekenler ise şunlardır:

 • Sürücüye ait olan sağlık raporu
 • 1 adet biyometrik fotoğraf
 • Ehliyet sahibinin kimlik belgesi
 • Kan grubunu gösteren bir belge ya da yazılı beyan
 • Sürücü belgesi harç bedeli, değerli kağıt bedeli, vakıf payı
 • E devlet üzerinden temin edilecek olan adli sicil belgesi

Belirtilen bu unsurların hepsi başvuru için gereklidir. Eksik olması durumunda yenileme işlemi yapılamaz ve kişinin bir kere daha randevu alması gerekir.

Ehliyet Değişim Ücreti Ödeme Nasıl Yapılır?

Ehliyet değişiminde kişilerin ödemesi gereken çeşitli ücretler bulunuyor. Bu ücretlerin randevudan önce yatırılması gerekir. Eğer ücretler yatırılmazsa değişim işlemleri yapılırken sistemden kontrol edilirken onay verilmez.

Ehliyet değişim ücreti ödeme işlemleri kolay bir şekilde yapılabilir. Ödeme hem bankalardan hem de internet üzerinden yapılabiliyor. Anlaşmalı banka şubelerinden ya da bu bankaların ATM’lerinden dakikalar içerisinde değişim ücreti ödenebilir. Bununla birlikte internet bankacılığı üzerinden de hızlı bir şekilde ehliyet yenilemek, değiştirmek için gerekli ücreti görebilir ve ödeyebilirsiniz.

ruhsat degisim ucreti
Önerilen Yazı
Ruhsat Değişim Ücreti 2023

Ehliyet Değişim Tarihi Nedir?

Yeni ehliyet sistemi için eski tip ehliyete sahip olan bireylerin ehliyetlerini yenilemesi gerekiyor. Bunun için değişim tarihi olarak belirlenen süre 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılmıştır. Ehliyet değişim tarihi olarak belirlenen son gün 2023 yılının son günüdür. 2024 yılı ile birlikte eski tip ehliyete sahip olan kullanıcıların belgeleri geçerliliğini yitirecek.

Bu nedenle mutlaka 2023 yılı içerisinde eski tip ehliyet sahibi olan herkesin randevu alması ve yenileme işlemlerini tamamlaması gerekir. Değişim için belirtilen belgelerin eksiksiz bir şekilde sunulması gerekiyor. Aynı zamanda istenen ücretlerin de bankalardan veya internet üzerinden yatırılması gerekiyor.

Ehliyet Değişim Ücreti Nereye Yapılır?

Ehliyet değişim ücretini yatırmak isteyen bireylerin aklına en fazla takılan sorulardan bir tanesi bu ücretlerin nereye yatırılacağı oluyor. “Ehliyet değişim ücreti nereye yapılır?” sorusu kolay bir şekilde yanıtlanabilir. Bu ücretleri anlaşmalı bankalar aracılığı ile hızlı bir şekilde yatırmak mümkündür.

Banka şubelerine gidilerek ehliyet ücreti yatırmak istenildiği söylenerek hemen yatırma işlemi yapılabilir. Aynı zamanda ATM kullanarak da ödemeler gerçekleştirilebilir. Bir başka yöntem ise internet üzerinden yatırmaktır. Üç şekilde de hem kolay hem de hızlı bir şekilde ehliyet değişim ücretlerinin yatırılması mümkündür.

Ehliyet Neden Değiştirilir ve Nasıl Yenilenir?

Ehliyetin değiştirilmesi kanunlar kapsamında zorunlu kılınmıştır. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türkiye’de yeni tip ehliyet sistemine geçildi. Bu tarihten sonra ehliyet alanlara ise yeni ehliyetler verildi ve veriliyor. 1 Ocak 2016’dan önce eski tip ehliyet alan kişilerin de yeni sisteme geçmesi için ehliyet değişimi yapılır.

plaka degistirme ucreti ne kadar
Önerilen Yazı
Plaka Değiştirme Ücreti 2023 ve Gereken Belgeler

Ehliyet neden değiştirilir?” merak edenler bu nedenle değişim yapmaları gerektiğini bilmelidir. Değişim içinse ilk olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesinden ya da ALO 199 üzerinden randevu alınması gerekir. Daha sonra ise gerekli belgelerin temini ve ücretin yatırılması ile randevu tarihine başvuru yapılarak ehliyet alınır. Ehliyetini değiştirmek, yenilemek isteyen kişilerin yapması gereken işlemler bunlarıdır.

Ehliyet Değişim Ücreti Hangi Bankalara Yatırılır? Anlaşmalı Bankalar Nelerdir?

Ehliyet değişimi için anlaşmalı bankalara ücret yatırılabilir. Ehliyet değişim ücreti hangi bankalara yatırılır? Şu bankalara yatırılabilir:

 • ING Bank
 • Garanti Bankası
 • PTT Bank
 • Türkiye Vakıflar Bankası
 • Şekerbank
 • Akbank
 • C. Ziraat Bankası
 • Denizbank
 • Aktif Bank
 • Albaraka Türk Katılım Bankası
 • Türk Ekonomi Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası

Belirtilen anlaşmalı bankaların şubelerinden, ATM’lerinden ve internet bankacılığından ödeme yapılabilir.

Yorum Yap