İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Genel
  3. İsim Değiştirme Ücreti 2023 Ne Kadar?

İsim Değiştirme Ücreti 2023 Ne Kadar?


Genel kapsamda isim değiştirme ücreti 2023 yılında da belirli oranlarda artış göstererek yeniden belirlenmiştir. Asgari ücretin yeniden belirlenmesinden sonra 2021 yılındaki ücrete bir miktar artış yapıldı. Geçen yıl içerisinde isim değiştirmek işlemlerinde ödenen ücret 4080 TL iken bu yıl yani 2023 yılının gelmesi ile birlikte bu ücret 5100 TL olarak belirlenmiştir. İsim değiştirme davası için asgari ücrete zam gelmesi ile birlikte artış bu miktarda yapıldı.

Bilmeniz gereken bir nokta vardır. Bu ödenmesi gereken ücret davanın bir avukat aracılığı ile açılması halinde ödenmesi gereken bir tutardır. Yani bu ücret avukat masrafları içerisinde olan bir ücrettir. Bu değişiklik eğer ki avukat tutulmadan açılır ise ad soy ad değişikliği için ödenecek tutar yaklaşık olarak 550 TL gibi bir tutar olur. Ayrıca davanın kabul olması halinde basın ilan kurumuna yaklaşık olarak bir 500 TL civarında bir paranın da yatırılması gerekmektedir.

İsim Değiştirme E- Devlet Nasıl Yapılır?

İsim değiştirme e devletten nasıl yapılır diye internet üzerinden birçok kişi arama yapmaktadır. Bu kapsamda; ad değiştirme artık e devlet sayesinde çok kolay bir hal almıştır.

Birçok kişinin aktif olarak kullandığı bu sistem üzerinden bir defaya mahsus olmak üzere isim değiştirmek için başvuru yapılabilmektedir.

E devlet elektronik ortamda artık mahkeme kararı olmaksızın bir defa için değişiklik yapma şansını tanımaktadır. Mahkeme başvuru adımları ise şu şekilde ilerlemektedir.

  • E devlet sistemine giriş yapılır.
  • İçişleri bakanlığının nüfus ve vatandaşlık işleri genel müdürlüğü e hizmetlerine tıklanır.
  • İl- ilçe idare kurulu kararı ile ad veya soyadı düzeltilmesine ilişkin başvuruların alınması ile ilişkili işleme başvurulur.

Sonuç itibari ile mahkeme tarafından alınan karar neticesinde toplum tarafından gülünç olarak karşılanabilen ve bunun için başvurulan ad soyad değiştirme ile mahkeme kararı şartı aranmadan il veya ilçe idare kurulu tarafından ad değişikliği yapılabilmektedir. 

ehliyet degisim ucreti ne kadar
Önerilen Yazı
Ehliyet Değişim Ücreti 2023

İsim Değiştirme Davası Ücreti 2023

İsim değiştirme davası ücreti 2023 yılında da bir değişikliğe ve artışa giderek yaklaşık olarak tutulacak olan avukatın da ücreti dahil olarak 5100 TL olarak belirlenmiştir. 

Bu tutar eğer ki avukat tutmak istemez iseniz yaklaşık olarak 500 TL gibi bir rakama düşecektir. Ayrıca harç olarak da 550 TL daha ödeyerek toplamda 1100 TL gibi bir rakam cebinizden çıkarak soyad değiştirme ücreti 2023 yılının fiyatın bu şekilde belirlenmiş olacaktır.

İsim Değiştirme Ne Kadar Sürer?

İsim değiştirme ne kadar sürer sorusunun cevabı ise sizlerin avukatlı olarak başvuru avukatsız olarak bireysel başvuru e devlet aracılığı ile ilk sefer başvurusu mahkeme aracılığı ile başvuracağınız konusunun kesinleşmesi ile belirlenecek olan bir süredir.

Bu sürenin kısa ya da uzun sürmesi bu şartlara bağlıdır. Bu yüzden kesin bir süre belirlemek zor olacaktır. Ancak dava ederek başvurulan soy isim değiştirme yaklaşık olarak eke ay ile altı ay aralığında bir sürede tamamlanmaktadır.

İsim Değiştirme Ücreti 2023 Ne Kadar?

Genel kapsamda isim değiştirme 2023 ne kadar sorusunun cevabını bulmaya çalıştır. Zorunlu olmayan haller dışında isim değiştirmek ilk seferde e devlet üzerinden yapılırken ikinci ve daha fazla sefer başvurularda mahkeme tarafından reddedilebilmektedir.

ruhsat degisim ucreti
Önerilen Yazı
Ruhsat Değişim Ücreti 2023

İsim değiştirmek ya da soyad değiştirme için mutlaka mantıklı bir sebebinizin olması gerekir. Aksi halde art niyet aranarak değişiklikleriniz reddedilecektir. İnsanlar için isim ve soy isim toplum arasında rencide edilmeyecek bir kelimelerden oluşması gerekir. Mahkemeye başvurarak isim ya da soy isminizin değiştirilmesi için haklı bir sebebinizin olması da gerekebilir. Bu konuda iyi bir araştırma yaparak işlemlere başlamanız gerekir.

Soy İsim Değiştirme Ücreti 2023 Ne Kadar?

Soy ad değiştirme ücreti 2023 ne kadar sorusunu ile soy isim değiştirme ücreti sorusu internet üzerinden en çok merak edilen konular arasında girmeye başarmıştır. İnsanlar isim ya da soy isimlerinden memnun olmayabilirler.

Toplum içerisinde alay konusu olabilen isim ya da soy isimler e devlet ya da mahkeme aracılığı ile değişiklik yapılması konusunda ayrıcalık tanınmıştır. İsim ya da soy isim şu şekillerde değiştirilebilir. Ayrıca, soy ad değiştirme ücreti 2023 değişkenlik taşır.

İlk sefer olması şartı ile e devlet üzerinden mahkemeye kişisel olarak başvurularak mahkemeye avukat aracılığı ile başvurarak. Bu şartlar ile isim ve soy isim değiştirmek artık mümkün hale gelmiştir.

Yorum Yap