İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Genel
 3. Klima Borusu Değişim Ücreti 2023

Klima Borusu Değişim Ücreti 2023


Klima borusu değişim ücreti ne kadar? Klima kullanımı hem yaz aylarında hem de kış aylarında oldukça önemlidir. Yazın serinlemek, kışın ise ısınmak maksadıyla kullanılan klimalarda marka ve model farklılıklarını görmek mümkündür. Dar alanlarda da geniş alanlarda da kullanıma uygun olan klimalarda kullanım süresine bağlı olarak ya da farklı sebeplerden ötürü çeşitli sorunlar ya da arızalar meydana gelebilir. Bu arızalardan biri de klima borusunda meydana gelen arızalardır.

Klima Borusu Nedir?

Klima borularında soğutma arızası, aşırı ısınma, dış kaplama yüzeyinde soyulmalar, kırılmalar ve sızdırma gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu tür sorunlar yalnızca borularda meydana gelmesine rağmen klimaların uzun süre kullanım dışı kalmasına neden olabilir.

Klima Borusu Değişimi Neden Gereklidir?

İster yaz aylarında ister kış aylarında fark etmeksizin oluşan boru sorunları geçici olarak tamir edilse de yine aynı arızaların meydana gelmesi oldukça olağandır. Bu nedenle kalıcı bir çözüm olarak klima borusu değişimi gereklidir. Bilir kişiler tarafından klima borusu değiştirilerek oldukça uzun ömürlü bir şekilde klimanın kullanımına devam edilmesi sağlanır.

bulasik makinesi pervane degisim ucreti
Önerilen Yazı
Bulaşık Makinesi Pervane Değişim Ücreti 2023

Bu şekilde klima boruları ilk günkü kadar yeni çalışmaya başlar ve klimanızı daha verimli şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Çeşitli marka ve modellere göre borularda meydana gelen arızalarda da değişiklikler olabilir ancak her bir arızanın kalıcı olarak giderilmesi için ancak klima borusu değişimine yer verilir.

Klima Borusu Neden Değişir?

Klima borusu değişimi marka ve modellere göre farklı olsa da temelinde boruların yenilenmesi yer alır. Boruların tamamen değişmesi için elbette bu parçalarda bir sorunun meydana gelmesi gerekir. Aksi takdirde klimada oluşan farklı arızalar için boruların değiştirilmesine gerek kalmaz. Boruların kesin şekilde değişmesi için oluşması gereken bazı arızalar şunlardır;

 • Henüz uzun süredir kullanılmamasına rağmen borulardan su sızıntısının gelmeye başlaması,
 • Boruların iç kısmında çatlaklar oluşması,
 • Boruların bağlantı kısımlarında gevşeme meydana gelmesi,
 • Borular sıcak olduğu halde klimanın sıcak hava üflememesi,
 • Borular soğuk olduğu halde klimanın soğuk hava üflememesi,
 • Borulardan gaz kaçağının meydana gelmesi,
 • Boruların bakır kısımlarında kesiklerin oluşması,
 • Boruların kullanıma bağlı olarak ya da kendiliğinden tıkanması gibi sorunlar klima boru değişimi

Klima Borusu Nasıl Değiştirilir?

Oldukça dikkatli bir şekilde değiştirilmesi gereken klima borularının teknik servisler tarafından yapılması sağlanmalıdır. Aksi takdirde profesyonel olmayan bir boru değişimi sonrasında klimalarda çok daha farklı arızalar meydana gelerek kullanımı zorlaştırabilir ya da kısıtlayabilir.

Klimanın iç ve dış ünitelerinde kullanımına yer verilen borular birbirine birleştirme tekniğiyle bağlanır. Tek bir uzunlukta boru kullanımı doğru değildir. Bu nedenle bağlantılarından arıza göstermesi de oldukça normaldir. Fakat kullanıma bağlı bir hatada boruların gevşemesi ve sızıntı sunması çok daha olası bir durumdur.

Büküm kısımları, giriş-çıkış kısımları ve boruların altlarında yer alan destek kısımları her zaman önem arz eder. Profesyonel bir şekilde bağlantı yapılmadığında da arızaların kısa süreli kullanımdan sonra ortaya çıkması beklenebilir. Ancak profesyonel düzeyde klima borusu değişimi yapılarak sorun giderilir.

Klima Borusu Değişim Ücreti 2023 Ne Kadar?

Plastik ve bakır malzemeler kullanılarak tasarlanan klima borularında hiç beklenmedik zamanlarda da arızalar meydana gelebilir. Dekoratif bantlarla boruların sarılması, çıkış yönlerinin değiştirilmesi gibi değişiklikler yapılabileceği gibi tamamen kalıcı bir çözüm olarak klima boru değişimi de ele alınabilir. Marka ve modellere bağlı olarak klima borusu değişimi fiyatlarında sabitlikten söz edilemez. Klima borusu değişim ücreti 2023 şu şekildedir;

 • Arçelik klima borusu değişim ücreti 450 TL ile 650 TL arasında değişebilir.
 • LG klima borusu değişim ücreti 500 TL ile 700 TL arasında değişebilir.
 • Vestel klima borusu değişim ücreti 700 TL ile 850 TL arasında değişebilir.
 • Samsung klima borusu değişim ücreti 500 TL ile 650 TL arasında değişebilir.

Marka ve modellere göre değişen fiyatlar sökme takma ve arıza durumuna göre de değişiklik gösterir;

 • 9-12’lik duvar tipi sökme takma fiyatları 450 TL civarındadır.
 • 18-24’lük duvar tipi klima sökme takma fiyatları 500 TL civarındadır.
 • Salon tipi klima sökme takma fiyatları 700 TL civarındadır.
 • Yer tipi klima sökme takma fiyatları 700 TL civarındadır.
 • Sadece iç ve sadece dış ünite sökme takma fiyatları 300 TL civarındadır.
 • Kaset tipi klima sökme takma fiyatları 700 TL civarındadır.

Yorum Yap